Hærværk mod festival-skulptur
Lørdag 28. juli 2012 kl. 14:58
![]() |

| (foto: Poul Törnquist) |
Først var der tre, nu er der kun to 'badedyr' nede på Marinaen i Kerteminde, skabt af Henrik Voldmester i bronze, for den kunsteriske treenighed har været udsat for hærværk
Det kan en harmfuld og skuffet Henrik Voldmester berette om til netavisen:
- Det er en ret voldsom affære: Det ene badedyr, med en stensokkel med en vægt på 250 kilo og selve figuren der vejer 50 kilo, var væltet omkuld. Resutatet var at figuren knækkede over - et fuldstændigt meningsløst hærværk, siger han på mobiltelefonen fra Vestjylland, hvor han arbejder til daglig.
Politianmeldelse - nej
Skulpturerne er opstillet som led i årets ART-festival, som også sidste år bød på prøver af Henrik Voldmester omfattende produktion, men nu er der slået skår i glæden, både hos kunstner og betragtere.
- Der var ikke andet at gøre end at tage den beskadigede figur ned, og så må jeg forsøge at gøre det godt igen, det er bare dyrt for mig, og ganske ærgerligt, siger den opbragte kunstner.
- Politianmeldelse, nej det nytter ikke noget, har jeg besluttet sammen med Michael Grønlund fra festivalen, og det har flere forklaringer:
Det er sikkert ikke nemt at opklare den slags drengestreger, eller fuldemandværk, som der nok er tale om. Desuden er det stort set umuligt at forsikre udendørs opstillet kunst, så der er heller ikke noget at komme efter på den konto, sukker Henrik Voldmester.
Både hans og andre opstillede kunstværker er til salg - de tre badedyr kan erhverves for omkring 50.000 kroner, oplyser Henrik Voldmester.
kfa
|
© Copyright 2013 Kjerteminde Avis. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale. |
Flere nyheder i denne sektion:
- Til børneloppemarked i Langeskov
- Smokie og Mylle lagde Sortekilde ned
- Kunst(R)ige Kerteminde
- Hindsholm Marked planlægges til august
- To timers direkte Eldorado
- Smokie-time på Sortekilde
- Præsentation af ”Cartha”
- Åben prøve i aften med Kerteminde Motetkor
- Martha udstiller sine 800 dukker
- De lokale hold fører Nordøstfynsk Holdmesterskab i bridge
- Kino viser Silver Linings Playbook
- Klarinetkonkurrence i Odense Koncerthus
Kommentarer til artiklen:
|
|
|
|
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
- Toppen af siden
© Copyright 2013 Kjerteminde Avis
Online lige nu: 170

Powered by NewsPublisher.dk :-)
© Copyright 2013 Kjerteminde Avis
Online lige nu: 170
Powered by NewsPublisher.dk :-)




















