MUNKEBO:

Spejdere vånder sig under vandregning

Onsdag 27. juni 2012 kl. 11:47

Print venlig side!  Send artiklen til en ven!   Større tekst   Mindre tekst

Spejdere vånder sig under vandregning
...spejderhygge ved bålet (foto: Poul Törnquist)

MUNKEBO:: Spejdere vånder sig under vandregning
Munkebo-spejdernes hytte med stort vandforbrug (foto: Poul Törnqquist)
For de ellers altid beredte spejdere i Munkebo, er gode råd blevet så dyre, at de nu må sende røgsignaler op, for at bede om en økonomisk håndsrækning

Henvendelsen har adresse til kommunalpolitikerne, på baggrund af ekstraordinær stor vandregning til de raske spejdere, der for året 2011 overstiger det normalt vandforbrug med intet mindre end omkring 98.995 kroner.

Skaden er sket i fobindelse med et tidligere brud på en stikledning ved spejderhytten på Garbæksvej i Munkebo. Det medførte udsivende vand, til skade betalingsbalancen i spejdernes driftsøkonomi.

Bevilling eller lån
Derfor anmoder spejderfolket nu om hjælp til at komme ud af kattepinen, da der slet ikke er mulighed for at man selv kan betale regningen.

For kommunalpolitikerne kan der formentlig blive tale om enten en direkte bevilling eller lån(egaranti).

kfa



© Copyright 2013 Kjerteminde Avis. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Flere nyheder i denne sektion:

- Flot hjemmesejr i Grand Prix bridge
- På tur med de lokale
- Vejrguderne holdt hånden over arrangementerne - sådan da
- Havhingsten invaderer os her i weekenden!
- Sejlskibe med kurs mod Kerteminde
- Action-film i KINO under Kirsebærfestivalen
- Odensesejr i sommerbridge
- FynBus får igen omkørsel
- Travle livreddere trods dårligt vejr
- Bridgespillere fra hele landet i Kerteminde
- Nordsjællandske gæster til sommerbridge
- Lystsejlere bliver budt varmt velkommen
 - Toppen af siden
© Copyright 2013 Kjerteminde Avis

Online lige nu: 147



Powered by NewsPublisher.dk :-)