MEDIESTØTTE

Kampen for lighed mellem medierne

Torsdag 29. december 2011 kl. 06:01

Print venlig side!  Send artiklen til en ven!   Større tekst   Mindre tekst

Kampen for lighed mellem medierne
MEDIESTØTTE: Kampen for lighed mellem medierne
Kulturminister Uffe Elbæk sendte Dyremoseudvalgets rapport ud i en ny høringsrunde, som Kjerteminde Avis har deltaget i.
På mandag den 2. januar starter en ny runde i tilrettelæggelsen af fremtidens mediestøtte. Et vigtigt spørgsmål er om de små lokale netaviser som Kjerteminde Avis stadig skal holdes ude, eller om de kan opnå samme vilkår som de store mediehuse, der støttes af Staten med 1,3 milliarder kroner årligt. Lokale Danske Netaviser bidrager med et høringssvar til politikernes overvejelser

Kulturminister Uffe Elbæk var ikke tilfreds, da han kort efter sin tiltrædelse i efteråret fik Mediestøtteudvalgets rapport i hånden. Rapporten var bestilt af den tidligere regering og udarbejdet af et udvalg med den tidligere konservative minister Henning Dyremose som formand. Men den ny radikale kulturminister sendte sagen ud til en ny høring.

Høringsrunden slutter 2. januar. Derefter indledes det lovforberende arbejde i Kulturministeriet. Et lovforslag ventes fremsat i løbet af 2012, så en ny mediestøtteordning formentlig kan træde i kraft til næste nytår.

Liv eller død
For Kjerteminde Avis kan det blive liv eller død. Med den nuværende medieordning modtager den lokale netavis nul kroner, mens den mægtige kollega i Odense, Fynske Medier, får tocifrede millionbeløb i støtte. Og sådan skal det fortsætte, hvis anbefalingerne i Dyremoseudvalgets rapport følges. Ganske vist peger udvalget på en omlægning fra det gældende tilskud til udbringning af aviser til støtte af redaktionel indsats. Men der er i rapporten indsat en ”bagatelgrænse” på 2,5 mio. kr. i årlige lønninger til fem journalister på hver avis. Det vil effektivt afskære de lokale netaviser fra støtte, for ingen af dem har så store lønomkostninger til deres redaktioner.

Kvalitet og størrelse
Denne foreslåede grænse er netop en af årsagerne til den ny høringsrunde. Kulturminister Uffe Elbæk har givet udtryk for kritisk syn på mediestøtte-udvalgets oplæg til en minimumsgrænse på fem redaktionelle medarbejdere for medier, der ønsker del i statsstøtten, og han understregede i et interview til Mennesker og Medier på radioens P1 sin holdning om, at journalistisk kvalitet ikke afhænger af redaktionel størrelse.

Kjerteminde Avis har sammen med andre lokale netaviser deltaget i høringen. Hele høringssvaret fra Lokale Danske Netaviser kan læses ved at klikke her.

Allan Aistrup



© Copyright 2013 Kjerteminde Avis. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Flere nyheder i denne sektion:

- Teknisk problem på KJAvis
- Drømmefabrikken
- Tak for opbakning i 2012
- Drop jobbet og tjen mere på kontanthjælp
- Gør en aktiv indsats selv
- Brug demokratiet
- Vagtskifte på Kjerteminde Avis
- Her er den nye redaktør
- Kjerteminde Avis som frontløber..?
- Direkte markedsføring for virksomheder
- Velkommen til det nye Kjerteminde Avis!
- Sms'er direkte til og fra avisen

Kommentarer til artiklen:
De små i samfundet skal kvæles og tvinges til tavshed.
Somme tider får man den medicin tilbage som man tillader sig at give andre.......

Øv bøv, kollegaerne i Odense får tocifrede million beløb, vi får en bar røv at trutte i.
Vi har da pt 61 online lige nu,
mod Deres 6000 online.........................

Imponerende eller tudefjæs ?
Anonym, 29-12-2011 07:02:03

Og er der lighed mellem os A & B-mennesker ?
De "rigtige" og os forkerte
De "kloge" og os dumme
De tynde og os fede
Ikke rygerne og "os" rygere
Vegetarene og os kød ædende.....

Måske kommer Kjerteminde-netavis til at tage Nils-peter Holms nye flotte ligvogn sammen med os B-mennesker og vi ender og mødes samme sted.....
Peter, 29-12-2011 06:51:42


Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Kommentar:
 
Navn:
 
Email
  Vises ikke i dit indlæg!
Skriv resultatet af:
3+2 =   - dette er for at undgå spam.

 - Toppen af siden
© Copyright 2013 Kjerteminde Avis

Online lige nu: 140



Powered by NewsPublisher.dk :-)